Altındağ: 0312 376 24 24 - 0531 684 74 26

Zihinsel Engelli Bireyler

İlk olarak zekânın tanımını yapmakla yazımıza başlamak istiyoruz. Zeka; doğuştan insanoğlunda var olan ve tüm hayatları boyunca bazı deneyimlerle gelişen problemlerin çözüme kavuşturulmasında etkili güçtür. Zihinsel engel, doğum öncesi, doğum sonrası veya bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan davranış ve düşünce bozukluklarıdır. Zihinsel engelli bireyler zekâ fonksiyonlarını tam olarak kullanamadıklarından dolayı ek bir desteğe ihtiyaç duyarlar. Hayatın zorlukları ile başa çıkabilmek için kendi başlarına hareket edemediklerinden dolayı ailelerinden sonra bizlerin sunduğu destekle daha kolay adım atacaklarına inanıyoruz.

 

Zihinsel engelli bireyler, yaşadıkları toplum içerisinde çoğu kez iletişim kurmakta, ortama ayak uydurmakta ve kendilerini ifade etmekte çok zorlanırlar. Onlara sorumluluk bilincini aşılama, özbakım becerisi kazandırma, toplumsal becerilerde kendilerine olan güveni arttırma, güçlü iletişim kurma ve bağımsız olarak hayatını idame ettirebilme gibi alanlarda en büyük destekçileri olarak hazırız. Çünkü 15 yıldır Paksoy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak binlerce zihinsel engelli bireylerin umut ışığı olarak, emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Çocuklarımızın hepsini mücevhere benzetiyor ve onları ince ince işleyerek hayata kazandırmaya çalışıyoruz. Zihinsel engelli bireylerin IQ seviyeleri diğer insanlara göre daha düşük olduğundan dolayı özel eğitimlerle bu eksikliklerin en aza indirgenmesi şarttır. IQ seviyelerine göre özel hazırlanmış programlarla öğrencilerimize büyük destek sağlıyoruz. Günlük yaşamda tek başlarına yapamadıkları tüm gereksinimlerini onlara göstermeye çalışarak destek veriyoruz. Zihinsel engelli bireylerin gözlerindeki o gizli ışığı çok iyi yerden yakalayıp, onlara yeterli olabilecek eğitim düzeyini vermekle işe başlıyoruz. Bu alandaki tecrübemize ise sonuna kadar güveniyoruz. Paksoy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde verilen hizmet sayesinde her gün birçok zihinsel engelli öğrencimiz düzenli olarak derslere katılıp, kıymetli eğitmenlerimizin eşliğinde eksik kalan eğitimlerini tamamlamaya çalışıyorlar.

 

Paksoy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi‘ne düzenli devam eden tüm zihinsel engelli bireylerin tüm ihtiyaçlarını zamanında ve düzenli yapmaları için fırsat sağlıyoruz. Paksoy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde bireylerin en az yardım alarak günlük işlerini yapabilmelerini sağlamaktayız. Özel ve düzenli dersliklerimizde tüm öğrencilerimizin kaliteli ortamlarda huzurunu sağlamaktayız. Ankara’da uzun yıllardır işimizin hakkını vererek yapıyoruz. Bunu da bize destek veren ailelerimizden alıyoruz.