Altındağ: 0312 376 24 24 - 0531 684 74 26

Önsöz

Ülkemizde özel eğitimin temelini özel rehabilitasyon merkezleri oluşturmaktadır.

Bizler çalışmalarımızı bu sorumluluğun bilinciyle, çağdaş – bilimsel verilere dayanarak ve evrensel eğitim ilkeleriyle gerçekleştiriyoruz.

Sevgili Aileler,

  • Özel eğitimdeki en önemli kavramın erken tanılama olduğuna inanıyoruz. Bu sayede eğitimin erken yaşlarda başlaması, başarı şansını arttırmaktadır.
  • Özel eğitimin 8. aydan sonra başlayabildiğini unutmayınız.
  • Asla yalnız olduğunu düşünmeyiniz. Bizler sizin her ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olacağız.

Sayın Öğretmenlerim,

  • Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin tespitinde önemli görevlerden biri de size düşüyor.
  • Sınıflarınızdaki öğrencilerinizde dil-konuşma, iletişim, sosyal beceriler, akademik dersler vb. konularda zorluk çekenleri tespit edip uygun bir dille ailelere anlatılması gerekmektedir.
  • İhtiyaç duyduğunuzda; özel eğitimle ilgili tüm konularda psikologumuz ve koordinatörümüz de size destek olacaktır.

Velilerimizin unutmaması gereken en önemli nokta aynı engel grubunda dahi olsa her çocuğun farklı özellikler gösterdiğidir. Bu da farklı tanılamaları ve farklı eğitim süreçlerini beraberinde getirmektedir. Çocuklarının gelişiminden şüphe eden velilerin, uzman tanısı olmadan okudukları ya da çevreden duydukları ile tespitlerde bulunmaları yanlıştır. Bir özür grubunu tespit etmek uzmanlar tarafından uygulanan bir dizi testler sonucunda olmaktadır. Erken tanının çok önemli olduğu özel eğitimde (özellikle otizm gibi) velilerin gözlemleri çok önemlidir. Hem tanılamada hem de eğitim sürecinde veli desteği hayati önem taşımaktadır.

Çocuklarınızla ilgili geç yürüme, geç konuşma, duyma sorunları, uyaranlara tepki  vermeme, iletişim kurmama, harfleri tanıyamama, okuyamama, sayı sayamama, toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemlerini yapamama ya da zorlanma, sosyal – toplumsal uyum sorunları gözlemliyorsanız bu konularla ilgili okulumuza gelerek ya da telefonla bizlerden destek – yardım ve yönlendirme alabilirsiniz.

Unutmayınız ki bu çocukların tek ilacı EĞİTİMDİR.

 

KURUCU MÜDÜR
GÜLNAZ PAKSOY